نوآوری صنعتی

Innovation

تمامی دست ساخته های بشر در طول تاریخ، حاصل ارزش آفرینی خلاق و نوآورانه ای است که ریشه در موفقیت طلبی و نوجویی ذات انسان دارد. انسان کمال طلب، با خودشکوفایی به دنبال ارزش دادن به استعدادها و توانایی های خدادادی خود بوده که منجر به ابداع و کارآفرینی و به دیگر سخن، ارزش آفرینی در سطح اجتماع می شود. نقطه شروع این فعالیت ها خلاقیت فردی و گروهی است. وجود این خلاقیت ضروری است ولی برای نوآوری کافی نیست. زیرا بسیاری از ایده های خلاقانه فردی قابل اجرا نیستند. بر این اساس می توان نوآوری را «ایجاد و به کار بستن موفق ایده های خلاقانهCreative Ideas» » در یک سازمان دانست. در کلامی دیگر، می توان نوآوری را به عنوان راهی نو برای انجام دادن امور، فکر کردن، تولید محصول، انجام یک فرایند، سازمان دهی یا افزایش بهره وری با کاهش هزینه نیروى انسانى، بهبود فرایند، کاهش مصرف مواد اولیه، کاهش تخریب محیط ، کاهش مصرف انرژی و… دانست.

 در یک کلام هدف نوآوری، حل مسئله ای جدید است. نوآوری صنعتی Industrial Innovation ، عنوان مهمی در اقتصاد، کارآفرینی، مهندسی، فن آوری، جامعه شناسی و بسیاری از حوزه های دیگر است. ادامه فعالیت های نوآوری در صورت موفقیت، می تواند به کارآفرینی منجر شود؛ بنابراین کارآفرینی را می توان به عنوان فرایندی تعریف کرد که در آن فرد کارآفرین دارای ایده های نوآورانه، با شکار فرصتهای ناب، شناسایی فرصت های جدید و بسیج بیشینه ی منابع در دسترس، موجب رسیدن به اهداف نوآوری که در بالا ذکر شد، می شود.

بدون تردید، نوآوری و کارآفرینی فعالیتی منحصر به افراد ویژه نیست ولذا می توان آن را “نوعی سبک زندگی آموختنی” دانست، زیرا مطالعات جهانی نشان داده اند که این فرایندها بیشتر اکتسابی هستند تا ژنتیکی و به همین دلیل، آموزش و ترویج موجب افزایش این صفات در جامعه می شود. اهمیت این آموزش و ترویج در جوامعی مانند کشور عزیزمان ایران، که نیاز به توسعه ی همه جانبه ، متوازن و متناسب با منابع انسانی خود دارند،  بیشتر است.

لذا کسب و کار پایدار، کسب و کاری است که بعد از تأسیس، دارای مداومت بوده و تحت محافظت دائمی قرار بگیرد؛ توانایی توسعه و به روز شدن را در خود نگه دارد؛ پاسخگوی نیازهای مالی خود و صاحبش بوده و با تمایل و تقاضای بازار همخوانی داشته باشدبا در نظر گرفتن شاخص‌های فوق، حداکثر امیدواری در جهت طراحی یک کسب و کار پایدار و درآمدزا(Business Plan) در مراجعین ایجاد خواهد شد.

 

______________________________________________________________________________________


 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>